Vilhelmina Brukshundklubbs duktiga medlemmar

Grattis Rosi Mattsson och Änja

Lördag den 7 oktober tävlade Rosi Mattsson och Truxelis Änja i Elit spår i Skellefteå. 465p och godkänd. De gjorde en fin, fin lydnad tyvärr lämnade de många pinnar kvar i skogen och ett koppel.

20171009_082053


Grattis Rosi och Änja

Rosi Mattsson och Änja blev uppflyttad till elitspår på tävling i Skellefteå den 4/6 2017!

Rose o Änja


 

Grattis Helené och Vera!

 Helené Myhrberg och Vera blev uppflyttad till högre spår den 21/5 2017 på tävling i Umeå. 

 

helene

 

2016

Grattis Lenita och Lita till årets komet 2016

Grattis Helene och Meja till årets klubbkampsvinnare 2016

Grattis Helene och Vera till andra plats i klubbkampen 2016

Grattis Maria och Väjja till tredjeplats i klubbkampen 2016

Grattis Rosie och Änja till vinst med 197.5 p och 1:a pris och LP2 i lydnadsklass 2 i Malå 15 maj

Grattis Rosie och Änja till vinst med 188.5 p och 1:a pris i lydnadsklass 2 i Lycksele 14 maj

2015

Grattis Daniel Jönsson och Åsa Rosendal med Macitas Loverman Shapiro till BIR valp m HP i Åre 2 dagar i rad 21-22 november

Grattis till Rosie och Änja till vinst med 182 p och 1:a pris i lydnadsklass 2 i Vilhelmina 28 Augusti 

Grattis till Maria och Väjja till 1:a pris i lydnadsklass 2 med 162 p och LP2 i Vilhelmina 28 Augusti 

Grattis till Maria och Väjja till uppflytt i appellklass spår i Åsele 23 Augusti.

Grattis till Rose och Änja som fick uppflytt till högre spår i Lycksele den 26 juni.

Grattis till Maria och Väjja som tog sitt 2:a 1:apris i lydnadsklass 2 med 172.5 p och klassvinst i Storuman 23 maj.

Grattis till Sofie Ebbeståhl med Troy och Viggo som 3 år i rad vann klubbens vandringspris!!

Grattis till Rose/ Änja som blev årets lydnadshund 2014 och Maria/Väjja som blev årets Komet 2014

Grattis till Maria och Väjja som tog ett 1:a pris i lydnadsklass 2 med 163.5 p i Vilhelmina 8 februari

Grattis till Carolina och Imra som med ett 1:a pris tog LP1 med 161 poäng i Strömsund 1 februari

2014

Grattis till Carolina Lidström och Imra till 1:a pris med 160 poäng i Örnsköldsvik 11 oktober.

Grattis till Maria Jakobsson och Vejja till 1:a pris och LP1 md 162 p i Örnsköldsvik 11 oktober

Jättegrattis till Maria Jakobsson och Vejja klassvinst, 1:a pris och fina 179.5 poäng i Lycksele 27 september

Grattis Cissi Lundgren och Lee till 1:a pris och klassvinst med 281.5 poäng i Lydkl 3 i Lycksele 27 sept

Grattis Maria Jakobsson och Vejja till 1:a pris i lydnadsklass 1 med 163 p i Vilhelmina 30 augusti

Grattis till godkäna Mentaltest med fina poäng till  Sara och Elli med 459 poäng och Emma Säfsten och Dizza med 445 poäng den 20 augusti

Grattis till Rosie Matsson och Änja till vinst och finfina 187 poäng samt ett LP1 i Malå den 15 juni

Stort grattis Carolina Lidström och Imra till fina poäng, vinst och 1:a pris i lydnadsklass 1 med 183.5 poäng i Åsele 18 juli

Grattis till Rosie Mattsson och Änja till hemmaseger och 1:apris i debuten i lydnadsklass 1 med 180.5 p i Vilhelmina 25 maj

Stort Grattis till Rosie Mattsson och Änja till 1:a pris och klassvinst med 188.5 poäng i Lycksele 17 maj.

2013

Grattis till Sofi Ebbeståhl och Nordic Lake Thunder Bear "Troy" till en 1:a placering och en pinne i Agilityklass II Large den 26 januari i Skellefteå .

Grattis till Sofi Ebbeståhl och Nordic Lake Thunder Bear "Troy" till en 2:a placering och en pinne i Hoppklass I Large den 27 januari i Skellefteå.

Grattis till Irja Nybrand och Doris till en 2:a placering och en pinne i Hoppklass I Small den 27 januari i Skelleftå. 

Grattis till Cissi Lundgren och Böstabyns Onlee "Lee" till sitt första 1:a pris i Lkl I den 24 maj i Strömsund.

Grattis till Sara Nilsson och Canine For Use Elli till genomfört MH i Sollefteå den 12 maj.

Elli MH

Grattis till Bodil Ackemo och Monster of Speed´s Maestro till godkänt MT i Umeå den 1 juni.

Grattis till Sofi Ebbeståhl och Viggo som tog en pinne och 1:a placering i Hoppklass 1 Large i Nordmaling den 7 juni och en 3:e placering i Hoppklass 1 Large i Umeå den 8 juni.

Grattis till Sofi Ebbeståhl och Nordic Lake Thunder Bear "Troy" som tog en pinne och en 2:a placering i Hoppklass 1 Large i Umeå den 9 juni. 

Troy och Viggo

Grattis till Irja Nybrand och Doris för en 1:a placering i Hoppklass 1 Small och en 2:a placering i Agilityklass 1 Small den 10 augusti i Strömsund.

Gratttis till Sofi Ebbeståhl och Viggo som placerade sig som 2:a i Hoppklass 1 Large och som 3:a i Agilityklass 1 Large i Strömsund den 10 augusti.

Grattis till Sofi Ebbeståhl och Nordic Lake Thunder Bear "Troy" till en 1:a placering i Hoppklass 1 Large och till den sista pinnen i denna klass samt till en fin 2:a placering i Agilityklass 2 Large i Strömsund den 11 augusti.

Grattis till Sofi Ebbeståhl och Viggo till en 2:a plats i Agilityklass 1 Large och en 3:e placering i Hoppklass 1 Large i Strömsund den 11 augusti.

Grattis till Irja Nybrand och Doris till en 3:e placering i Hoppklass 1 Small i Strömsund den 11 augusti. 

Grattis till Cissi Lundgren och Böstabyn´s Onlee till ett 1:a pris i Lkl II i Malå den 17 augusti.

Grattis till Anette Moe och Delee för väl genomfört MH i Umeå den 18 augusti.

Grattis till Sofi Ebbeståhl och Viggo till 1 pinne i Agilityklass I Large i Timrå den 7 september.

Grattis till Anna Almroth och Rapport´s Tess till ett 1:a pris i Lkl II i Åsele den 15 september.

Grattis till Irja Nybrand och Doris till 1 pinne i Agilityklass I Small och en 3:e placering i Bussbyvallen den 21 september.

Grattis till Sofi Ebbeståhl och Viggo till 1 pinne i Agilityklass I Large i Bussbyvallen den 21 september.

Grattis till Irja Nybrand och Doris till 1 pinne i Agilityklass I Small och en 2:a placering i Bussbyvallen den 22 september.

Grattis till Sofia Risberg och Alexis till 1 pinne i Hoppklass I Small och en 2:a placering i Bussbyvallen den 22 september. 

doris mms_20130922

Grattis till Irja Nybrand och Doris till 1:a pris i Agilityklass I och Hoppklass I + pinnar i båda samt uppflytt i båda klasserna till Agilityklass II och Hoppklass II med respektive en 2:a plac och 3:e plac i dessa i Piteå den 9-10 november!


 

2012

Grattis till Sara Nilsson och Elli som fick HP och BIM i valpklass 4-9 månader på utställning i Örnsköldsvik den 21 april. 

Grattis till Maria Eriksson Figaro och Järva och till Lotta Rönnberg och Naik som gjorde godkända anlagsprov i viltspår den 17 juli i Skarvsjöby.

Grattis till Jenny Mikaelsson och Ami som tog en pinne i Agilityklass Medium i Strömsund den 12 augusti.

Grattis till Sofi Ebbeståhl och Troy som tog en pinne i Agilityklass Large i Strömsund den 12 augusti.

Grattis till Helen Johansson och Brico som fick HP, BIR och BIS 4 i valpklass i Skellefteå !! 

Grattis till Anna Almroth och Tess som tog sitt första 1:a pris i Storuman i Lkl I den 18 augusti och sedan sitt andra 1:a pris redan nästa dag i Lkl I, även det i Storuman.

Grattis till Anna Almroth och Tess som tog sitt tredje 1:a pris i Lkl I den 25 augusti på hemmaplan och därmed sitt LP1!!! 

Grattis till Sara Nilsson och Elsa som tog sitt första 1:a pris i Lkl I på hemmaplan den 25 augusti.

Grattis till Cissi Lundgren och Napoleon som tog klarade ett första pris i Lkl III och därmed uppflyttad till ELIT, även det den 25 augusti på hemmaplan. 

Grattis till Sofi Ebbeståhl och Troy som tog sin andra pinne i Agilityklass Large i Östersund den 2 september!! 

Grattis till Sofi Ebbeståhl och Troy som tog sitt första 1:a pris i Lkl I på hemmaplan den 15 september. 

Grattis till Sofi Ebbeståhl och Troy som tog sin tredje pinne i Agilityklass 1 Large i Nordmaling den 23 september och därmed är uppflyttad till Agilityklass 2 Large!!

Grattis till Sofi Ebbeståhl och Viggo som tog sin första pinne i Hoppklass 1 Large i Nordmaling den 23 september!! 

Grattis till Sara Nilsson och Canine For Use Elli som fick VG i juniorklass på utställning i Kramfors den 27 oktober !!

Grattis till Irja Nybrand och Doris till 2:a plac och sin första pinne i Agilityklass 1 Small i Piteå den 18 november !!

Grattis till Sofi Ebbeståhl och Nordic Lake Thunder Bear "Troy" till 2:a plac i Agilityklass 2 Large i Piteå den 18 november !!

Grattis till Irja Nybrand och Doris till en 1:a plac och första sin första pinne i Hoppklass 1 Small i Piteå den 18 november !!

DSC_0306.

 

VI GRATULERAR SOFI EBBESTÅHL OCH NORDIC LAKE THUNDER BEAR "TROY" SOM VANN 2012 ÅRS VANDRINGSPRIS SAMT ÄVEN BLEV ÅRETS KOMET OCH ANNA ALMROTH OCH RAPPORT´S TESS TILL ÅRETS LYDNADSHUND!! 

DSC_1363  DSC_1365


 

2011

Grattis till Katja och Sockersmulan´s Bita som under året blivit certifierad till Tjänstehund Bevakning.

Grattis Petra och Axa till ert 1:a pris i Lkl II samt Lp II den 6/11

Grattis till Bodil och Maestro som tog 1:a pris samt Lp I den 6/11

Grattis Lena och Thea till erat 1:a pris i Elit och Svensk Lydnadschampion!

Grattis Cissi och Napoleon till era 1:a pris i Lkl 1 & 2

Grattis Ewa & Rickard Edman och Högklintens A´Salix till Svensk Jakt- & Utställningschampion !

Grattis till Lena och Thea som tog sitt andra 1:a pris i Elit den 2/10.

Grattis till Rosie Mattsson och Argo till ert LP3

Grattis Camilla Molin med Rommel till ert 1:a pris i Lkl 1 den 10/9

Grattis till Jenny Mikaelsson till sina 2:a placeringar i Agilitytävlingen i Åsele den 13/8 !

Grattis till Rose Mattson och Sockersmulans Argo som fått klasspris samt 1:a pris i lkl 3

Grattis till Rose Mattson och Sockersmulans Argo som fått klasspris samt 1:a pris i lkl 3

Grattis Katja och Bita till LP2 den 27/2

Grattis till Lena och Thea som tog sitt LP3 i Strömsund den 20/2!

130346793

Vi vill gratulera Katja Jutila som vann 2010 års Vandringspris med Sockersmulans Bita samt

Rose Mattsson med Sockersmulans Argo som vann priset Årets Lydnadshund 2010.


 

2010

Stort grattis till Lena Olofsson som blev godkänd som auktoriserad tävlingsledare i lydnadsklass i helgen!!!!

Grattis alla duktiga hundförare och nyblivna funktionärer.

Grattis till:

Katja och Alfa LPIII,

Anna och Dixie 1:a p lkl2, Rosie och Argo LPII

Grattis till:

Katarina Wiktröm, Petra Eliasson Thalén, Lisa Olofsson, Lena Olofsson som nu efter 1,5 års studier är klara, nybakade instruktörer. Kursledaren önskar dem Lycka till!

Vi hyllar och saluterar våra 50-åringar. Hipp Hipp Hurra!!

958456361

Grattis Ingrid 50 år

839748476

Grattis Carina 50 år.

Vill gratta ännu en 50-åring Katarina Hipp hipp hurra!! (tyvärr har vi inget kort.)

Höjer en salut till de klubbmedlemmar som varit i Åsele denna helg för utbildning M1. Jättekul att så många deltog i detta första steg till funktionärer i MH. Fantastiskt bra jobbat.

Stort Grattis till Cissi och Ix som tävlat den 15/7 i elitklass och fick ett 1:a pris.

61563709

Idag lördag 7 augusti har Jenny Mikaelsson med Ami samt Sofi Ebbeståhl med Chippen deltagit i agilitytävlingar i Åsele. Sofi och Chippen vann agilityklass 1 medium och fick även en "pinne" eftersom de var felfria, de blev även 3:a i hoppklass 1 medium. Jenny och Ami blev 3:a i agilityklass 1 medium.

Grattis Rosie och Argo för ert första pris i lkl II samt Katja och Bita för uppflyttning i lkl spår.

Stort Grattis till Rosie och Argo för uppflytt i högre klass spår 10/7

Grattis till Katja och Bita som den 19/6 1:a 160 p och 20/6  1:a 193,5 p. I och med det LP 1

931993059

Grattis till TJH-cert FM-hund Kia och Amber

Grattis till Lena och Thea för deras LP 2.

Grattis till Cissi och Ix 259 p  och 1:a pris i lkl 3 och Camilla Dahlberg och Malpasos Timber of Los Suenos 167 p och  1:a pris i Lkl 1. De tävlade båda i Ånge den 9/5

587861905 

Grattis till 2009 års lydnadshund Lena och Thea

1029023315 

Grattis till 2009 års vandringspris Karina och Sunna

Grattis till Camilla och Izzy LP 1

GRATTIS till Camilla och Izzy Lkl 1 191 p (procentuellt bästa hund och van en inteckning i vandringspriset i Nordmaling) den 10/10.

Grattis till er som tävlat lydnad i helgen:

Camilla och Izzy 159 p lkl 1


Marlene och Roy 140,5 p lkl 1


Cissi och Ix 181 p lkl 2


Lena och Thea 160 p lkl 2



Grattis till Camilla och Izzy för 1:a i lkl 1.

Grattis till LP 1 Lena och Thea


Grattis till LP 2 Katarina och Tyra

248518038 

Grattis till Kia och hennes hundar.

Från vänster: Wera SVCH, Sunna Lp1 och SVCH samt Amber SVCH samt 1:a lkl 1.  

Grattis! Petra Eliasson Thalén är färdig tävlingsledare. 

640237007 

Grattis tjejer för ett alldeles utmärkt genomfört Inlandsyl där ni vann lagtävlingen.

576219580 

Grattis Ylets bästa ekipage Lena och Thea.

Grattis till Kia och Sunna 162 p och LP1 den 17/7 

Grattis till 1:a pris i Lkl 1 den 16/7


Katja och Alfa 191 och LP1


Rosie och Argo 181 p och LP1


Kia och Sunna 184 p 

Lkl 2


Katarina och Tyra 169,5 p

GRATTIS till era första priser den 29/5:


Rosie och Argo 178 p


Katja och Alfa  174 p


Anna och Dixie 169 p

Grattis till Rosie och Argos 1:a pris på 181 p.

Grattis KM avgjort Vinnare Lisa Och Rossi

Grattis till Dixie och Kia till viltspårchampionat den 12/10.

347774269

Grattis till Tiba och Katarina för ett godkänt anlagsprov samt Rossi och Lisa för sin 3:e etta och ett CHAMPIONAT i viltspår.

Grattis till ännu en allmänlydnadsinstruktör i klubben Anna Almroth.

GRATTIS till Tibia och Katarina Wikström för sitt första 1:a pris i Storuman den 14/9!!

Grattis till Dixie och Kia för 1:a pris i lkl 1 i Strömsund den 24/8 samt 1:a pris öppen klass viltspår i Hörnefors den 25/8.

Grattis till Cissi och Sky som tävlat i lkl 2 och fick 174 p och segrade i Lycksele under helgen.

Grattis till LP 2 Lisa Olofsson och Rossi den 10/8 i Vilhelmina med 175,5 p. Petra Eliasson Thalen och Axa för uppflyttning i lkl spår med 231,5 p i Storuman den 9/8.

Grattis till ännu en färdig tävlingsledare Katarina Wikström.

Grattis till: 

Petra Eliasson Thalen med Axa 1:a pris i LK1 med 188 p! Och med det ett LP1!!


Lena Olofsson med Wilma, 1:a pris i LK 2 med 166 p


Katja och Nova som tävlade sin första tävling i Vilhelmina den 17/7 ett första pris på 176 p.

Cissi och Sky tävlade sin första tävling i Föllinge-Krokom den 15/6 och resultatet blev ett 1:a pris på 173 p.

Katja vår nya tävlingsledare.


Lisa och Rossi till 1:a pris i Öppen klass Viltspår i Malå den 8/6!

Ett jättestort GRATTIS till:

Lena och Vilma till vandringspriset.


Lisa och Rossi till 1:a pris på 170 p i lkl 2.

Klubbmästare 2007

1:a Cecilia Lundgren fick även förtjänsttecken i brons.


2:a Petra Eliasson-Thalen


3:a Hanna Lidström

Grattis till:

Petra och Axa med tävlingsdebuten 176 p i Strömsund



Petra och Axa 170,5 p i Lkl 1 i Storuman och vinst den 25/5


Lisa och Rossi 170 p i Lkl 2 Storuman den 25/5